Camping hävdar att han efter 70 års studier utvecklat en matematisk metod för att hitta dolda profetior i Bibeln. På så sätt har han kommit fram till att jorden går under med början 21 maj.Jag hade förväntat mig ett annat tecken från Gud än homosexuella perversioner och jordbävningar som dödar och lämlästar, men ok, jag erkänner, jag har ingen direktlänk till den stora övervaktningskameran i himmelen. Notera också en anna rolig detalj i Campings profetior: Jesus sägs ha korsfästs den 1 april. Förstår ni konsekvenserna av den "upptäckten"?
Varför? Jo, då har det gått 722 500 dagar sedan den 1 april år 33, det datum då Camping hävdar att Jesus korsfästes.
Siffran 722 500 är viktig, säger han, eftersom man får fram den genom att två gånger om multiplicera "de heliga talen" 5, 10 och 17.
Andra tecken på undergången är enligt Camping de svåra jordbävningarna i Haiti, Nya Zeeland och Japan liksom "sexuella perversioner som gay-rörelsen".
- Den är ett tecken sänt av Gud, säger Camping till The Independent.
GP listar även andra domedagsprofetior.
7 kommentarer:
"Förstår ni konsekvenserna av den "upptäckten"?"
Givetvis: Att du tror på magiska datum.
ROTFL!
Att det är ett aprilskämt?
70 år!!?
Det känns som att det hade varit mer produktivt att lägga tiden på att ta fram en generell algoritm som tar ett givet datum som indata (t.ex. aktuellt datum) och som utdata ger nästkommande undergångsdatum samt vilken religion som förutsäger samt en kortfattad förklaring till hur man kom fram till det.
Det borde ta en eftermiddag eller två och bespara folk från att sitta med det i 70 år. Allt Harold Camping hade behövt göra var att isåfall fylla på med fler religioner och sub-algoritmer (t.ex. beräkna kvadraten på produkten av tre heliga tal).
Förresten, är inte 3 mer heligt?
Att det är bögarnas fel?
Förlåt en oinitierad, men vad är det för Heligt med 5,10 och 17...?
Nu fattar jag varifrån luras-dagen den 1 april kommer ifrån; April april din dumma sill, jag kan lura dig vart jag vill!
Skicka en kommentar