8 maj 2011

Stefan Attefall bör fråntas ansvaret för trossamfundsfrågorna.

Efter skandalen med Frälsningsarmén: Stefan Attefall bör fråntas ansvaret för trossamfundsfrågorna.

Söndagens reportage i TV4: s Kalla Fakta om Frälsningsarméns diskriminering av homosexuella, visar tydligt att det statliga stödet till detta trossamfund är olagligt. Statsbidrag får lämnas endast till ett trossamfund som ”bidrar till att upprätthålla och stärka de grundläggande värderingar som samhället vilar på”.

Trossamfundsminister Stefan Attefall intervjuades i Kalla Fakta och ansåg att Frälsningsarméns diskriminering av homosexuella var helt oproblematisk i statsbidragshänseende. Med Attefalls resonemang måste staten således också acceptera att stödja organisationer som vägrar att acceptera tex svarta eller judar. En sådan politik är inte värdig ett sekulärt samhälle.

Attefall är uppenbarligen helt omdömeslös i dessa frågor. Kanske har det att göra med att Attefall själv tillhör en frikyrka. Med sådana kopplingar bör ministern givetvis omedelbart skiljas från uppdraget att handa trosamfundsfrågorna i regeringen. Detta politikområde måste läggas över på någon annan minister.

Humanisterna kräver att regeringen nu tillsätter en utredning av det statliga stödet till trossamfund. Det nuvarande systemet är ohållbart i ett sekulärt samhälle. Humanisterna uppmärksammade även detta i en debattartikel på Newsmill den 10 april.

10 kommentarer:

Daniel Weston sa...

Attefall är uppenbarligen helt omdömeslös i dessa frågor. Kanske har det att göra med att Attefall själv tillhör en frikyrka. Med sådana kopplingar bör ministern givetvis omedelbart skiljas från uppdraget att handa trosamfundsfrågorna i regeringen.

Det här kan nog förtydligas en aning. Det är inte helt klart om "sådana kopplingar" syftar på frikyrkliga kopplingar i allmänhet, eller enbart på frikyrkliga kopplingar som ger upphov till omdömeslöshet i värderingsfrågor. Det är väl inte meningen att själva faktumet att någon tillhör en frikyrka i sig ska diskvalificera någon från ett ministeruppdrag?

Andreas 'Hama' Hämäläinen sa...

Det rimligaste är att det borde ligga på kulturministerns bord. SAedan fisn det mängder av refomer för att sekularisera fullt ut efter slarvet 1998 där mycket av privilegierna stannade kvar.

Realisten sa...

Jag blir så förbannad på detta, religion är verkligen något som spärrar mänskliga rättigheter.

Lennart W sa...

Som jag minns själva lagtexten är den skriven så att det är upp till regeringen att besluta väsenligen precis vad de vill.

Vad exakt menas med "de grundläggande värderingar som samhället vilar på"? Kan man få en juridiskt bindande lista?

Kez sa...

Så vad kan vi medlemmar göra för att påverka? Skriva brev/email/ringa? Eller bäst om föreningen sköter det? Vill så gärna engagera mig mer i detta men vet inte hur!

Ulf Gustafsson sa...

Lennart W,

Du har helt rätt luddigt och oklart.

Exakt lika luddigt som detta ut förordningen för grundskolan: "den etik som förvaltats av kristen tradition...".

Vad den kristna traditionen säger om homosexualitet är uppenbart!

JemyM sa...

Luddigheten och dess påföljande maktstrukturer är ett ämne jag skrivit ett förberedande forskningsarbete på och det finns några stycken som forskat i just detta.

I dagsläget är innehållet i begreppet "religion" något som måste bestämmas av vissa individer i maktposition. Tidigare forskning har visat att det inte finns samstämmighet i ordets betydelse, men dominerande samstämmighet att ordet skall användas i lagen.

När en hel kultur sätter likamedtecken mellan ett begrepp och gott, utan att definiera vad det "goda" är tänkt att vara, och sedan bygger upp exceptionella rättigheter till begreppet, så hamnar vi i en situation, att den med rätten att tolka begreppet är den som styr rättigheterna utefter sin egen subjektiva åsikt.

Elias W-O sa...

Lennart W,
Jag skulle också gärna få se en juridiskt bindande lista och jag hoppas och tror att jag inte hittar "homosexualitet är en synd och skall därför förbjudas" på den listan.

Vi kan nog båda dra slutsatsen att "de grundläggande värderingar som samhället vilar på" här i Sverige inte innefattar fientlighet mot homosexuella, oavsett lista eller inte.

Marie sa...

Varför ska vi ha någon överhuvudtaget som "hanterar" trosamfundsfrågor. Helt obegripligt.

Ulf Gustafsson sa...

Peter Weiderud har kommenterat detta i "Homofoba samfund bör få behålla sina statliga pengar".

Bra att Weiderud är tydlig med att Frälsningsarméns hållning är diskriminering.
Dåligt att han tycker inte de skall straffas för detta, utan att de ändrar sig snabbare utan tvång.

Jag undrar varför det bara är religiösa aversioner som skall bemötas med denna positiva metod. (Senast var det muslimerna inom Broderskapsrörelsen som skulle ges tid.)

Alla övriga skall straffas till bättring mha diskrimineringsombudsmannen.

 
Religion Blogg listad på Bloggtoppen.se